Brook Motty, in her speed skating debut, claimed top honours in Division 10, while second-year skater Julia Motty nabbed gold in Division 12.
The Humber Valley Speed Skating Club sent 17 skaters to the event, which marks the largest group of skaters the club has sent to a major event off the island in over a decade.
The following is a look at how the remainder of Humber Valley speed skaters performed in Charlottetown in the first meet of the season:
Thomas Park — (Division 2) — silver
Ella Tucker — (Division 7) — bronze
Riley Earle — (Division 13) — silver
Melissa O’Brien — (Masters Division) — silver
Juliette Colbourne — (Division 13) — bronze
Ashley Higgins — (Division 2) — 4th place
Sarah Graham — (Division 2) — 8th place
Christina Karn — (Division 8) — 6th place
Noah Bolton —- (Division 8) — 7th place
Nicholas Higgins — (Division 8) — 5th place
Derek Attwood — (Division 11) — 7th place
Gavin Maidment — (Division 13) — 9th place
Ashly Motty — (Division 13) — 4th place
Thomas James — (Division 12) — 4th place
Rosemary Karn — (Division 7) — 5th place
Brook Motty, in her speed skating debut, claimed top honours in Division 10, while second-year skater Julia Motty nabbed gold in Division 12.
The Humber Valley Speed Skating Club sent 17 skaters to the event, which marks the largest group of skaters the club has sent to a major event off the island in over a decade.
The following is a look at how the remainder of Humber Valley speed skaters performed in Charlottetown in the first meet of the season:
Thomas Park — (Division 2) — silver
Ella Tucker — (Division 7) — bronze
Riley Earle — (Division 13) — silver
Melissa O’Brien — (Masters Division) — silver
Juliette Colbourne — (Division 13) — bronze
Ashley Higgins — (Division 2) — 4th place
Sarah Graham — (Division 2) — 8th place
Christina Karn — (Division 8) — 6th place
Noah Bolton —- (Division 8) — 7th place
Nicholas Higgins — (Division 8) — 5th place
Derek Attwood — (Division 11) — 7th place
Gavin Maidment — (Division 13) — 9th place
Ashly Motty — (Division 13) — 4th place
Thomas James — (Division 12) — 4th place
Rosemary Karn — (Division 7) — 5th place